Home » Stiri » Europe Day la Pite演i

Evenimentul a avut dou p綖i, moderate de c綟re Tudorel Popescu, directorul Departamentului de Relaii Internaionale 槐 Relaii Publice al universit裻ii: work-shop-ul „Regiuni 螽 Europa – 榮nse 槐 posibilit裻i”, care a reunit oficialit裻i 槐 speciali演i de marc 螽 domeniul atragerii de fonduri europene 槐 dezvolt綖ii proiectelor europene. Dintre ei, putem meniona pe Franz Schausberger, pre榷dintele Institutului Regiunilor Europei din Salzburg, Tudor Pendiuc, primarul Pite演iului, prof. univ. dr.Ovidiu Puiu, rectorul Universit裻ii Constantin Br滱coveanu, Mihai Fifor, Secretar de Stat 螽 Ministerul Administraiei 槐 Internelor, G飆z von Thadden, directorul „Western and Southern Europe, JESSICA”, a B緋cii Europene de Investiii, Luxemburg, Mihaela Boboc – reprezentant Becker Consult, Bucure演i, Adrian R緂ucanu, managerul departamentului de co-finanare cu organisme internaionale, Raiffeisen Bank, Cristina 河rb緋ic, prof. univ. dr. al UCB 槐 Zoana Maria Gabriela, lector al Universit裻ii de Stat din Pite演i.
Invitaii au vorbit despre importana dezvolt綖ii la nivel regional a ora榷lor din Rom滱ia, despre modul 螽 care administraia Pite演iului dezvolt programe cu finanare european, despre cum statul se implic activ 螽 obinerea de fonduri pentru mediul rural, dar 槐 urban 螽 vederea derul綖ilor de proiecte europene.
De asemenea, s-au adus 螽 discuie 槐 subiecte distincte, cum ar fi organizaia „Western and Southern Europe” a c綖ei misiune este de a asista autorit裻ile administrative 螽 definirea, preparare 槐 螽 implementarea strategiilor pe termen lung pentru dezvoltarea urban sustenabil. Reprezentantul Becker Consult a evideiat, pentru cei din sal, importana contract綖ii unei companii de consultan pe tot parcursul cre綖ii 槐 implement綖ii unui proiect cu finanare european, iar Adrian R緂ucanu a vorbit audienei despre aspectele cele mai importante de care trebuie s se in cont atunci c滱d se dore演e co-finanare din partea unei b緋ci 螽tr-un proiect european.
姷 a doua parte a evenimentului a avut loc „Cafeneaua Europei regionale” 螽 care invitaii au r綼puns 螽treb綖ilor studenilor care au fost 螽 sal despre diferite subiecte relaionate cu dezvoltarea regional, Uniunea European, programele de studii Erasmus 槐 altele.
Despre oportunitatea evenimentului, Franz Schausberger, pre榷dintele Institutului Regiunilor Europei din Salzburg a declarat c: „Ceea ce s-a 螽t滵plat p滱 acum 螽 Pite演i este un lucru minunat 槐 putem s fim m滱drii datorit acestei dezvolt綖i a ora滾lui. 姷s, cum putem mic榣ra aceast diferen dintre s綖aci 槐 bogai? Este necesar s avei 螽 fiecare regiune politicieni responsabili care s lucreze pentru bun綼tarea propriei regiuni. Ei se simt responsabili. Nu se poate ca cineva dintr-un minister s administreze regiune. Fiecare primar trebuie s fie ales pe motive de competitivitate, iar la sfr熇itul mandatului trebuie s dovedeasc lucrurile pe care le-a f綷ut. Ei trebuie s se lupte pentru regiunea lor 槐 s aib rezultate. Politicul nu mai trebuie s se implice 螽 administraie!”