#InspireInclusion, ediția 2024 a Evenimentului International Women’s Day

În data de 7 martie 2024, începând cu ora 17.00, în Aula Magna din cadrul Universității Constantin Brâncoveanu din Pitești, se va desfășura evenimentul Inspire Inclusion, a 5-a ediție a celebrării International Women’s Day.

Totul a început în anul 2020, la început de martie, când la UCB ne-am propus să celebrăm Ziua Internațională a Femeii (IWD) printr-un eveniment înscris în lista de evenimente ONU.

Prin intermediul evenimentului ne dorim să aducem, anual, în atenția comunității realizările sociale, economice și culturale ale femeilor. Ne-am inspirat de la tineri, care își doresc o lume în care diferența este apreciată și celebrată. Am considerat că împreună, tineri și seniori, putem construi egalitatea femeilor printr-o suită de evenimente care a reunit femei din comunitate, femei care ne-au dăruit poveștile lor, femei care au propus schimbarea în ele însele și în societate.

Ziua Internațională a Femeii (International Women’s Day) este o zi globală, sărbătorită anual de mai bine de un secol, odată cu prima adunare a IWD în 1911, nefiind specifică unei țări, unui grup sau unei organizații, aparținând tuturor grupurilor, de pretutindeni.

IWD a fost sărbătorită pentru prima data de Organizația Națiunilor Unite în 1975, iar din 1996 a început adoptarea unei teme anuale, ca:

• Sărbătorirea trecutului,
  • Planificarea viitorului,
  • Femeile la masa păcii,
  • Femeile și drepturile omului.

Temele evenimentelor organizate de UCB sunt:

• Fac parte din generația egalitate: Conștientizați drepturile femeilor! (2020),
  • Să alegem schimbare! (2021),
  • Imaginați-vă o lume egală (2022),
  • Îmbrățișați echitatea (2023) și
  • Inspiră incluziunea! (2024).

Invitatele în cadrul evenimentului IWD 2024 vor dezbate incluziunea femeilor prin diversitatea lor de rasă, vârstă, abilități, credință, imagine corporală și modul în care se identifică. Scopul campaniei IWD 2024 este de a crea în mod colectiv o lume mai incluzivă pentru femei.

Invitatele ediției 2024 a IWD, Inspire Inclusion by Universitatea Constantin Brâncoveanu:

• Iudita Dodu Ieremia, profesoară de limba și literatura română.
  • Mihaela Viorela Martin, artist plastic.
  • Nicoleta Popa, poetă, muzeograf și promotor cultural.
  • Iana Matei, fondatoarea Reaching Out România.
  • Andreea Moțoc, HR Advisor @ Kerry Group.
  • Andreea Smărăndoiu, Personal Coach.

#IWD2024 #InspireInclusion #inspirelove #iwd2024 #EmbraceEquity