Ziua Europei la UCB
![Ziua Europei la UCB](https://univcb.ro/storage/temp/public/imageresizecache/204/5a0/a76/2045a0a767f5220b34c03ba563105a48b3e9f430625bb8a2632f587ee03a3ab5.webp)
Am celebrat ziua Europei prin a IV-a ediție a concursului “Viitorul Europei - scenarii posibile”.
Prin acest concurs ne propunem să aducem în atenție teme de interes major aflate pe agenda Uniunii Europene și să-i încurajăm pe tineri să se angajeze activ în dezbaterile legate de evoluția proiectului european. În contextul alegerilor europene din anul 2024, evenimentul și-a propus să crească nivelul de conștientizare a importanței cetățeniei europene și a drepturilor cetățenilor europeni.
Felicităm toate echipele participante din liceele piteștene: Colegiul Economic “Maria Teiuleanu” Pitești, Colegiul Național “Alexandru Odobescu” Pitești, Colegiul Ecologic “Prof.Univ.Dr Alexandru Ionescu”, Liceul Tehnologic “Astra” Pitești.