Ziua Pământului sărbătorită la UCB

Ziua Pământului a fost sărbătorită la Universitatea ”Constantin Brâncoveanu” din Pitești, Facultatea de Management Marketing în Afaceri Economice Rm. Vâlcea în cadrul Săptămânii Verzi/ Școlii Altfel a elevilor din municipiul Râmnicu Vâlcea, prin organizarea unui eveniment ce a vizat înțelegerea conceptului de sustenabilitate, ”Tinerii și dezvoltarea durabilă – o inițiativă globală”.

La manifestare au participat elevi, însoțiți de cadre didactice, de la Colegiul Național Mircea cel Bătrân și Colegiul Național de Informatică “Matei Basarab”, precum și studenți ai Universității ”Constantin Brâncoveanu” din Pitești. Prin organizarea acestui eveniment se dorește responsabilizarea tinerei generații în ceea ce privește sustenabilitatea și efectele acțiunilor lor asupra mediului pe termen mediu și lung. Implementarea conceptului de dezvoltare durabilă este prioritară pentru învățământul din România, deoarece reunește aspecte interconectate referitoare la mediu, probleme sociale și economice.

Mulțumim elevilor, cadrelor didactice și studenților pentru participare!